تبلیغات
معماری - دیکانستراکشن ساختار شکن

هنر زندگی معماری

درباره وبلاگ

آرشیو

آخرین پستها

طبقه بندی

نویسندگان

آمار وبلاگ

نویسنده :رضا رویان
تاریخ:شنبه 23 مرداد 1389-05:27 ب.ظ

دیکانستراکشن ساختار شکن

 

 

دیکانستراکشن در فارسی به ساختار زدایی، شالوده شکنی، واسازی بنیان افکنی، ساختار شکنی و بن فکنی ترجمه شده است. شاید این کثرت اسامی به این دلیل باشد که دیکانستراکشن یک نگرش چندوجهی و چند معنایی به دال و مدلول و هر نوع متنی دارد.

 مکتب فکری دیکانستراکشن توسط ژاک دریدا پایه گذاری شد، دریدا با ساختارگراها مخالفت کرد وی معتقد است وقتی ما دنبال ساختارها هستیم، از متغیرها غافل می شویم، فرهنگ و شیوه قومی هر لحظه تغییر می کنند، پس روش ساختارگراها نمی تواند درست باشد. از نظر ژاک دریدا فلسفه غرب دچار نوعی ورشکستگی است و در حال حاظر پویایی خودش را از دست داده است.

  به طور کلی دیکانستراکشن نوعی وارسی یک متن و استخراج تفسیرهای پنهان و آشکار از بطن متن است، این تفسیرها می تواند با یکدیگر و حتی با منظور و نظر پدید آورنده متن، متناقض و متفاوت باشد. به همین دلیل در دیکانستراکشن آنچه خواننده مشاهده و استنباط می کند واجد اهمیت است، خواننده منظور و معنی متن را مشخص می کند و نه نویسنده.

                                                                             

    برای رسیدن به شرایط فوق باید قوانین گذشته معماری را بر هم زد، می توان گفت که اولین وجه تشابه کوبیسم و این نوع از معماری جدا شدن از تفکرات گذشته و پایه ریزی دوباره فلسفه هنری می باشد.                                                            

    معماری دیکانستراکشن به عنوان یک سبک فراگیر و جهانی عمر نسبتاً کوتاهی داشت و از حدود یک دهه فراتر نرفت، ولی تاثیر شگرف و بنیادین بر شیوه طراحی و نوع بازنمایی معنی و تفسیر در حوزۀ معماری داشت، این سبک به عنوان پیش زمینه رویکردهای متعاقب آن همچون معماری فولدینگ و معماری پیدایش کیهانی بود.      

    در معماری، اشکال و طرح های مختلف دیکانستراکشن مدت یک بیش از یک دهه است که در دانشگاههای معماری و خصوصاً در پروژه های دانشجویی معماری ایران ارائه شده است، چند نمونه از ساختمان ها به این سبک نیز در تهران اجرا شده، ولی این که طرح این ساختمان ها در پی پاسخ به چه مسائلی بوده، سوالی می باشد که هنوز  بی پاسخ می باشد.